Az Alkonyat és a filozófia
Fordította: ZyZy 2009.10.14. 19:43
Figyelemre méltó ötlet kedvenc sztorinkat ilyen oldaláról is megismerni... de tényleg! Nem tudom, Ti hogy vagytok vele, de nekem még nem nagyon jutott eszembe a Twilight-ot és a filozófiát ilyen mélységekben párhuzamba állítani, főleg nem Freud-ot emlegetve. De tanulságos, tényleg! Olvassátok csak :) Kíváncsi vagyok, a Twilight-könyvek szemfüles kiadója behozza-e Magyarországra is. Szerintetek?
A borítóról:
– Mit mondhatnak nekünk a vámpírok az élet jelentőségéről?
– Edward egy romantikus hős vagy egy veszélyes becserkésző?
– Bella egy feminista? Stephenie Meyer az?
– Hogyan illeszkedik Stephenie Meyer mormonizmusa az Alkonyat fantáziadús világába?
– Jacob „jobb” Bellá-nak, mint Edward?
Ezen filozofikus kérdések válaszai és még több is fellelhető az „Alkonyat és a filozófiá” (vámpírok, vegetáriánusok és a halhatatlanság működése)-ban. Mindennel együtt a taoizmustól kezdve a gondolatolvasáson keresztül az Isten helyéig egy vámpírokkal teli világban, ez a könyv néhány nagyon ízletes olyan filozófiát ajánl mind az élők, mind a holtak számára, hogy csak úgy vessék rá magukat. Akár Team Edward vagy Team Jacob vagy, kedvelted-e vagy sem a Breaking Dawn-t, ez a könyv Neked való!
Bemutatás [részlet a könyvből]:
Élőholt bölcsesség
Freud egyszer azt állította, hogy a szerelem és a halál fontossága az emberi létezés alakító tényezői. Az élőholt Alkonyattal való szerelembe esve ugyanezt elmondhatjuk erről a vámpír-meséről is. Az Alkonyat-könyvek a szerelmet és az elmúlást vetik össze, illetve még annyi mindent egy olyan módszerrel, amely furcsa felismerést segít elő: mint hogy a halottak valóban bölcsek, és néha még akkor is járatosak a szív dolgaiban, ha nem is dobog az a szív. Az Alkonyat szokatlan szépsége inkább itt lakozik, mint akárhol máshol: mindannyian szembeszállunk a halállal, valamint a szerelemre is megannyian áhítozunk. Ez a két tényező – az egyik mélységesen kellemetlen, a másik kifejezetten tetszetős – nyilvánvaló az Alkonyatban. Mindez jó olvasásra késztet, illetve amint majd nemsokára láthatjátok is, néhány nagyszerű filozófiai lehetőséget is biztosít.
A halál mindenütt jelen van. Bármely két szótag között ott van, hogy elfojtsa bennetek az utolsó lélegzetet is. Ez egy semmi máshoz nem hasonlítható erő: elkerülhetetlen, kimondhatatlan és korlátlan – az egyszerű halottak számára legalábbis. Meghódít az elmúlás. Kísért. Az a gondolat, hogy a halál talán valahogyan nem fog rávenni minket elménk megbűvölésére, amíg csak azon nem találjuk magunkat ismét és ismét, hogy azt reméljük, elszökhetünk sorsunk elől – vámpírok által halhatatlanná téve…
Termékleírás [a könyv]:
A Stephenie Meyer sikereladásos Alkonyata mögé irányuló első filozófiai betekintés.
Bella és Edward, illetve az ő családjaik, barátaik, megszámlálhatatlan veszéllyel és filozófiai dilemmával néznek szembe Stephenie Meyer Alkonyat-regényeiben. Ez a könyv elsőként fedezi fel ezeket, filozófiai nehézségek bölcsességeiből merítve ihletet a következőkhöz hasonló alapvető kérdések megválaszolásához: Mit mond a szabad akaratról a vegetáriánus vámpírok emberi vér felett érzett biológiai szükségleteinek kontrollja? A vámpírok morális feloldozásra kerülnek, ha kizárólag állatokat gyilkolnak, nem embereket? Egy feminista nézőpontból, Edward egy romantikus hős, vagy mindössze csak egy cserkésző? Jacob „jobb” Bellá-nak, mint Edward?
Mint magukban a Meyer-regényekben való elmerülés, az „Alkonyat és Filozófia”:
– Új nézőpontot nyújt az Alkonyat-karakterekről, történet-fonalakról és témákról.
– Segít abban, hogy friss betekintésekre tegyél szert az Alkonyat-regényeket és filmeket illetően.
– Vámpírok, romantika és filozófia egyvelegének ellenállhatatlan kombinációját mutatja be.
– Az „Alkonyat és Filozófia” egy minden rajongó számára kötelező kézikönyv, akkor is, ha új vagy a sorozat számára, de akkor is, ha már a kezdetektől fogva követted azt.
|